poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Klasyka Kryminału

Każdy miłośnik literatury kryminalnej z całą pewnością słyszał o serii książek zatytułowanej "Klasyka Kryminału". Dla osób, które nie miały przyjemności obcować z żadną z pozycji przygotowałem krótką prezentację kilku tytułów, które w tej serii się mieszczą.
Podróż po "Klasyce Kryminału" należy zacząć od chyba najbardziej charakterystycznej autorki, która w pewien sposób reprezentuje całą serię. Mowa oczywiście o Agacie Christie i jej wspaniałych kryminałach będących zbiorem przeróżnych historii, zaczynając od tych przerażających i zatrważających, aż po opowieści z nutką humoru i rozrywki. Spośród wielu pozycji tej pisarki wybrałem jedną, którą chciałbym szczególnie polecić.
Jest to "Wielka Czwórka". Różni się ona od innych kryminałów Agaty Christie tym, że sławny detektyw Hercules Poirot nie rozwiązuje zagadki pojedynczych morderstw będących dziełem jednego zbrodniarza, lecz z wielką, międzynarodową organizacją dążącą do tego aby zdobyć władzę na świecie. Zdecydowana większa część akcji ma miejsce w Londynie, co nadaje książce specyficznego klimatu, szczególnie wyczuwalnego przez tych, którzy to miasto mieli szansę odwiedzić.
Kolejnym pisarzem, który znalazł się wśród serii "Klasyka Kryminału" jest Joe Alex, a właściwie Maciej Słomczyński, który w czasach PRL-u pisał pod tym właśnie pseudonimem.  W tej serii nie mogło go zabraknąć, ponieważ jest on jednym z najbardziej znanych polskich pisarzy PRL-u. Na liście "Klasyki Kryminału" znajduje się kilka jego książek, ale postanowiłem wybrać jedną, chyba najbardziej charakterystyczną, przynajmniej w moim odczuciu.
"Gdzie przykazać brak dziesięciu" to opowieść o wyprawie Joe Alexa do Mandalay House, gdzie udaje się wraz z Caroline Beacon, wnuczką generała Sir Johna Somervilla, który jest gospodarzem posiadłości. Na miejscu główny bohater stara się pomóc generałowi rozwiązać kryminalną zagadkę, lecz w trakcie śledztwa generał umiera, a Alex na własną rękę musi rozwiązać tajemniczą sprawę śmierci Sir Johna. W kryminale nie brakuje przerażających i niesłychanie emocjonujących momentów. Ciekawa fabuła i prosty język każdej z powieści Macieja Słomczyńskiego przyciągnęły wielu amatorów powieści kryminalnych, ale "Gdzie przykazań brak dziesięciu" jest chyba najlepszym tytułem, od którego warto rozpocząć przygodę z Joe Alexem.
Ostatnim z pisarzy, których chciałbym przedstawić, a którzy pojawili się w serii „Klasyka Kryminału” jest Rex Stout, amerykański autor powieści detektywistycznych, których bohaterem jest niezwykle bystry, ale i otyły detektyw Nero Wolfe. Książka opowiada o wizycie detektywa w posiadłości Toma Pratta, który jest właścicielem popularnych restauracji. Jego pomysł, aby potężnego byka upiec na grillu w celach promocyjnych budzi wśród lokalnych farmerów sprzeciw i oburzenie. Całą sprawę podgrzewa fakt, że jednego z sąsiadów Pratta znaleziono martwego. Miejscowa policja nie potrafi wyjaśnić zagadki tajemniczej śmierci mężczyzny. Do akcji wchodzi niezłomny Nero Wolfe, który stara się na własną rękę wyjaśnić całą zagadkę oraz załagodzić narastający konflikt pomiędzy farmerami a restauratorem.
Tutaj kończymy naszą podróż po książkach z serii „Klasyka Kryminału”. Mam nadzieję, że choć w małym stopniu zachęciłem was do sięgnięcia po jedną z pozycji należących do tej kolekcji. Oczywiście na liście lektur z tej serii znajduje się dużo więcej tytułów, ale spośród nich wybrałem te najbardziej charakterystyczne dla danego autora oraz takie, które sam gorąco polecam. Zachęcam do zapoznania się z nimi. Napiszcie też jakie kryminały wy polecacie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz